Sobota, 3 června, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomePro kutily5 užitečných tipů, které vám usnadní pěstování měsíčku

5 užitečných tipů, které vám usnadní pěstování měsíčku

Květy měsíčku lékařského jsou krásné, léčivé a snadno se pěstují. Každé ráno znovu a znovu vzkvétají, každou noc se opět zavírají. Měsíček je chladnomilný květ, díky mnoha zdravotním výhodám se po sklizni používá v mastích a v čajích. Egypťané jej dokonce používali jako omlazovací prostředek.

 1. Správný čas na výsev a výsadbu
  Měsíček lékařský upřednostňuje chladnější počasí. Semínka můžeme v tomto období předpěstovat uvnitř a sazenice vysadit ven po uplynutí hrozby posledního mrazu. Po tomto termínu můžete bezpečně vysít ven i semena měsíčku, i když půda ještě není úplně přehřátá. Měsíček přináší květiny ke sklizni během celé sezóny kvetení. Můžete je sušit a udělat z nich léčivé přípravky, nebo používat ke zkrášlení interiéru jako řezané květiny. Výborně se mu daří ve vyvýšených záhonech, ale dá se pěstovat také v nádobách na terasách nebo na balkonech.

Bylinky a léčivé rostliny, kterými si v těchto dnech posílíte imunitu

 1. Jak správně zasít měsíček?
  Semena měsíčku zasaďte do hloubky zhruba 0,6 milimetrů. Dokud nevyklíčí, udržujte půdu vlhkou. Vyrostlé sazeničky přeřeďte tak, aby byly 15 centimetrů od sebe. Na přesazování nemusíte čekat dlouho, protože menší rostliny se snáze přizpůsobí výsadbě. Měsíček vysazujte na místo s úrodnou a dobře propustnou půdou.
 2. Péče o měsíček
  Měsíček potřebuje pravidelné zalévání, nenechte rostlinu vyschnout. Vykvetlé květiny odřízněte a použijte ve váze nebo vysušte, podpoříte tak další kvetení. Léčivým květem měsíčku se nejvíce daří na plném slunci. Péče je kromě polévání nenáročná, nepotřebuje žádné doplňkové hnojení. Když listí rostlin vypadá unaveně, seřízněte je asi na 7,5 centimetru, podpoříte tak nový růst.

Zobrazit vše

 1. Květy měsíčku sklízíte často
  Měsíček začíná kvést tehdy, když se otevírají okvětní lístky. Okvětní lístky měsíčku jsou jedlé. Celý květ měsíčku se používá v léčivých kožních mastích, v krémech, v olejích a v čajích. Z květin, které na rostlině zůstanou, se rychle vyvinou semena. Proto, chcete-li semena, část úrody ponechte dozrát – stačí málo, neboť květiny mají spoustu semen. Semena měsíčku jsou připravena ke sklizni, když zhnědnou. Tímto způsobem se měsíček dokáže sám zasít – semínka se uvolní a zahnízdí v půdě. Můžete mu s tím samozřejmě pomoci nebo si semínka odložit.

Jak si udělat solární sušičku na bylinky, ovoce a houby

 1. Zapojte měsíček do prací na zahradě
  Víte o tom, že květiny měsíčku přitahují včely, motýly a jiné opylovače? Také se dají pěstovat jako past – odlákají mšice a podobné škůdce od jiných užitkových rostlin. Měsíček je zároveň vynikající společenská rostlina pro mrkev, okurky, hrášek a rajčata.

Nezapomínejte, že květiny lze využít
Čaj z měsíčku podporuje trávení, příznivě působí na játra, žlučník, ledviny, zklidňuje, zlepšuje činnost srdce a mírně snižuje krevní tlak. Jeho baktericidní a regenerační účinky se využívají i zvenčí k podpoře hojení ran, při zánětu ústní dutiny, při paradentóze a k léčbě zánětů kůže.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články