Sobota, 3 června, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomePro kutilyVysévání, přesazování, zavlažování, doba sklizně: Vše, co potřebujete vědět o pěstování rajčat

Vysévání, přesazování, zavlažování, doba sklizně: Vše, co potřebujete vědět o pěstování rajčat

Rajčata původně pocházejí z Jižní a Střední Ameriky, do Evropy se dostala až v 19. století. Dnes je to jeden z nejoblíbenějších druhů zeleniny. Víte však, jak je pěstovat, abyste se dočkali bohaté úrody?

Konzumovat rajčata je zdravé. Tato zelenina kromě toho, že výborně chutná, obsahuje také mnoho vitamínu A, B, C a E, kyselinu listovou a vysoký podíl draslíku. Díky množství živin tyto plody pomáhají také detoxikovat organismus, mají odvodňující účinek a dokonce posilují imunitní systém. Mezitím se vyšlechtilo množství odrůd, dnes jich již existuje více než 3 000. Již od poloviny března si tyto rostliny můžete vypěstovat ze semínek doma za oknem. Od poloviny května jsou mladé předpěstované sazenice rajčat již dostatečně silné pro výsadbu ven do záhonu, nejlépe s ochranou před deštěm. Vysadit je můžete také do fóliovníku či do nádob na balkon. Jak je dále správně pěstovat, aby se jim dařilo, vám ukážeme v následujících krocích.

Jednocení: Když se na nových rostlinkách objeví první listy, je čas je vyjednotit. To znamená, že každou jednu sazeničku je třeba přesadit do samostatné nádoby.
Osvědčené odrůdy
Rajčata přicházejí na trh v široké škále barev, tvarů a velikostí. Je skvělé, pokud máte možnost vypěstovat si vlastní rostlinky svépomocí a sledovat, jak rostou. Navíc je to také nenáročné pro vaši peněženku. Semínka totiž stojí podstatně méně, než kdybyste si měli koupit již vypěstované sazenice. Semena je vhodné si pořídit už v únoru, protože nové i staré odrůdy se mohou rychle vyprodat. Případně si můžete rajčata jednoduše rozmnožit sami. Pro tento účel odstraňte semena ze zdravého zralého rajčata a nechte je vysušit na papíře asi 2 až 3 týdny. Mimochodem, délka klíčení semen rajčat je obvykle 10 až 14 dní, u starších odrůd to může trvat i déle.

Vybíráme odrůdy: Z koktejlových rajčat můžete sáhnout například po nových sladkých odrůdách ‚Gourmelito‘, ‚Red Currant‘ nebo ‚Tropical‘ od firmy Floraself, které koupíte v Hornbachu. Ze žlutých odrůd je to odrůda „Ildi“ od firmy Moravoseed nebo „Datlo“ od firmy Semo. Chcete-li vyzkoušet něco zcela nového, sáhněte po hnědavé cherry odrůdě ‚Brunito‘ F1 od Sema. Z masitých velkých odrůd vhodných pro kečupy a přetlaky dáváme do pozornosti obrovskou odrůdu ‚Brutus‘ od firmy Moravoseed.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články