Sobota, 3 června, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeZahradaJak si rozmnožit fíkovník?

Jak si rozmnožit fíkovník?

Svatovci mají krásný dvoumetrový fíkový keř, který jim rodí dokonce dvakrát do roka! Rádi bychom si z něj vzali řízek nebo semínko a zasadili si fík iu nás na zahradě. Myslíte, že se to povede? Děkuji!

Odřezky fíkovníku

V současnosti už iu nás můžeme s úspěchem pěstovat fík, který sice pochází ze subtropického pásma, ale pokud ji zasadíme na chráněné místo orientované na jih, můžeme se dočkat úrody až dvakrát do roka. Nejvyšší šanci na úspěšné pěstování mají samozřejmě v rámci naší země jižní regiony, pokud však fík roste na chráněném místě, úrody se dočkáme i ve středních polohách. Dokonce i v regionech, kde fík může vymrznout – velmi rychle totiž obráží a během jediné sezóny dokáže vytvořit keř o výšce a šířce kolem dvou metrů. Pochopitelně za předpokladu, že vymrzla pouze nadzemní část a podzemní část je stále živá.

Rozmnožování fíkovníku pomocí odřezků

Zdravou dospělou rostlinu si můžete is úspěchem rozmnožit. Existují minimálně dva způsoby – letošními řízky a kořenovými výmladkami. Na semínka bych se moc nespoléhal. Odřezky odebírejte na koncích tak, abyste řezali jen měkké dřevo. Řízek by měl mít asi pět oček, přičemž za třetí očko ho zapíchneme do substrátu a dvě necháme trčet. Odřezky napíchané v půdě zakryjeme pětilitrovými lahvemi, abychom jim vytvořili příznivé mikroklima.

Fíky na fíkovníku

Rozmnožování kořenovými výmladkami

Při rozmnožování kořenovými výmladkami je postup ještě jednodušší. Najdeme výhon, který roste horizontálně těsně při bázi rostliny. Obvykle má takový výhon při kontaktu s půdní vláhou vytvořené jemné vlásečnicové kořínky. Toto místo nejprve polijeme vodou a necháme vsáknout. Usnadní nám to manipulaci s kořínky.

Potom okolí zapuštěných kořínků opatrně odkopeme a kořínky obnažíme. Nakonec výhon oddělíme pákovými nůžkami od mateřské rostliny a vyjmeme z půdy. Zasadíme do připraveného květináče růstovým vrcholem kolmo vzhůru. Pravidelně poléváme a květináč zatím umístíme na chráněné místo a do polostínu nebo zeleného stínu stromu. Po několika týdnech, kdy už máme jistotu, že byl výmladek přijat, můžeme dopřát mladé rostlince plné slunce.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články