Únor je obvykle ještě velmi chladným měsícem, takže pokud máte skleník, může být pro vás nápomocný při pěstování rostlin, které byste jinak museli pěstovat venku až od dubna nebo května. V únoru ještě nemůžete sázet mnoho druhů rostlin, ale i tak je řada zajímavých možností. Tento článek vám poradí, co se může vysévat do skleníku v únoru.
Nejlepší druhy rostlin pro sázení do skleníku již v únoru
Jednou z nejlepších možností pro sázení do skleníku v únoru jsou různé druhy okurek. Okurky jsou velmi citlivé na chlad a vyžadují teplé a slunné prostředí, takže pěstování ve skleníku je pro ně ideální. Můžete začít sázet semena okurek už v únoru, ale pokud chcete získat rychlejší výsledky, můžete si koupit hotové sazenice a vysadit je do skleníku.
Další skvělou volbou pro sázení do skleníku v únoru jsou různé druhy paprik. Stejně jako okurky, i papriky potřebují teplé a slunné prostředí a vyžadují spoustu slunce, aby se mohly správně vyvíjet. Můžete začít sázet semena paprik už v únoru, ale stejně jako v případě okurek, můžete získat rychlejší výsledky pomocí hotových sazenic.
Dalšími skvělými volbami pro sázení do skleníku v únoru jsou rajčata. I když je potřeba počkat až do dubna nebo května, než je můžeme vysazovat ven, můžeme už nyní začít sázet semena rajčat v skleníku. Stejně jako u okurek a paprik, i rajčata potřebují teplé a slunné prostředí, takže skleník je pro ně ideálním místem k pěstování.
V únoru můžeme také začít sázet další druhy zeleniny do skleníku, jako jsou například:
- Cibule: Cibule můžeme sázet do skleníku už v únoru a pěstovat je až do jara, kdy je můžeme vysadit ven. Cibule jsou velmi odolné a vydrží i v chladném prostředí skleníku4.
- Pórek: Pórek můžeme sázet už v únoru a pěstovat ho až do jara, kdy ho můžeme vysadit ven. Pórek také potřebuje teplé a slunné prostředí a vydrží i v chladném prostředí skleníku4.
- Špenát: Špenát je velmi chladně odolná rostlina a můžeme ho sázet už v únoru do skleníku. Špenát potřebuje dostatek slunce a tepla, takže skleník je pro něj ideálním místem k pěstování.
- Mrkev: Mrkev je také velmi odolná rostlina a můžeme ji sázet už v únoru do skleníku. Mrkev potřebuje teplé a slunné prostředí a vydrží i v chladném prostředí.
Jak správně umístit a udržovat skleník?
Pokud chcete bezpečné a pohodlné místo pro pěstování, je třeba dbát na několik zásad. Skleník by měl být umístěn na slunném místě. Skleník by měl mít také dostatečnou izolaci, která zabrání ztrátě tepla a udrží optimální teplotu pro růst rostlin.
Skleník je třeba pravidelně větrat, aby se zajistila dostatečná cirkulace vzduchu a předešlo se plísním a chorobám. Větrání je obzvláště důležité v teplých a vlhkých dnech, kdy se může vytvořit kondenzace na stěnách a oknech skleníku. Větrání by se mělo provádět ráno nebo večer, kdy je venku nižší teplota než uvnitř skleníku.
Skleník je také třeba pravidelně zalévat, aby se zajistila dostatečná vlhkost půdy a rostlin. Zalévání by se mělo provádět ráno nebo večer, kdy je nižší riziko vypařování a spálení rostlin. Zalévání by se mělo provádět opatrně a rovnoměrně, aby se nepoškodily kořeny nebo listy rostlin.
Pěstování rostlin ve skleníku v únoru vám umožní získat čerstvou a kvalitní úrodu dříve než v otevřené zahradě. Pokud máte skleník, můžete využít jeho výhod a začít sázet různé druhy zeleniny, jako jsou okurky, papriky, rajčata, cibule, pórek, špenát nebo mrkev. Pokud se budete řídit několika zásadami pro správné umístění a udržování skleníku, budete mít z pěstování rostlin radost a uspokojení.