S příchodem jara přibývají také práce na zahradě. Co všechno je třeba udělat v březnu v užitkové, okrasné zahradě a ve skleníku? Co teď vysadit či zasít?
Březen v okrasné zahradě
V březnu se už na narcisech a jiných jarních cibulkách začínají tvořit semena. Odstraňte je a listy nechte přirozeně odumřít. V první polovině měsíce byste měli dokončit prořezávání růží. Dřín, škumpu a paulovnie seřízněte až po základ, abyste podpořili silný nový růst. Nezapomeňte přihnojit vřesovištní keře: rododendrony, azalky, kamélie a pierisy. Ze záhonů odstraňte plevel a mulčujte je zahradním kompostem.
Jak zasadit ovocný strom
Kolem růží, keřů a živých plotů rozsypte univerzální hnojivo. Začněte s výsevem odolných letniček a ozdobných máků ven do zahrady. Ještě stále můžete sázet i okrasné cibuloviny a lilie – ať už do nádob nebo na okraje záhonů, kde nejlépe vyniknou. Vysadit můžete také nové růže, různé keře a popínavé rostliny. Chcete-li si vytvořit vlastní louku, nyní je správný čas na výsev divokých květin. Všechny nové výhonky kontrolujte, zda neobsahují mšice, pokud ano, odstraňte je.
Ovocná a zeleninová zahrada v březnu
Chcete-li brzkou úrodu mrkve, můžete ji vysít ven a chránit před škůdci rounem. Je čas zasít rajčata, chilli papričky, sladkou papriku a lilek do interiérových květináčů na předpěstování sazenic. Vyplatí se koupit si mladé bylinky a zasadit je do nádob, abyste je měli vždy připravené ke sběru a použití. Do záhonů můžete vysadit cibuli a šalotku, ve vzdálenosti 10-15 cm od sebe.
Poctivě vytrhávejte plevel. Do zahrady zasejte odolnou zeleninu, jako je špenát. Rovněž je čas vysadit rané brambory. Když se začne půda zahřívat, zasejte pastinák, klíčí pomalu a potřebuje dlouhé vegetační období. Vysazenou zelnou zeleninu přihnojte hnojivem bohatým na dusík. Během teplejších dní je dobré okopávat zeleninové záhony, protože plevel v tomto období vyklíčí velmi rychle.