Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeBydleníZačínáme stavět dům nebo 16 užitečných postřehů k hrubé stavbě

Začínáme stavět dům nebo 16 užitečných postřehů k hrubé stavbě

Než se propracujete k samotné výstavbě rodinného domu, hodně se ptejte, ověřujte, získávejte cenné informace! Od záměru k samotné realizaci uplyne poměrně hodně času. Čím více zodpovězených a promyšlených dilemat, tím lépe pro vás – o to méně zadrhnutí vás později zaskočí.

1 Pozemek
Chcete-li projít celým procesem stavebního řízení bez větších problémů, jednodušší je vybrat si pozemek v intravilánu a parcelu určenou v územním plánu pro individuální bytovou výstavbu.

Územní plán by měl být veřejně přístupný na obecních, respektive městských úřadech. Bohužel to neplatí v každé obci, tehdy je třeba se obrátit
na příslušný stavební úřad.

Důležitou otázkou bude také tvar pozemku a jeho rozměry. Třeba myslet na to, že mezi vaším a sousedním domem musí zůstat prostor minimálně čtyři metry, a to v případě, že se na protilehlých stěnách nenacházejí okna obytných místností.

Jinak to musí být sedm metrů. Proto například při standardní šestimetrové šířce domu vybírejte parcely o šířce alespoň 15 metrů, optimálně 20 metrů. Co se týče rozlohy parcely, za ideální se v současnosti považuje 600 m2, ale někteří dokážou stavět i na 300 m2.

Ověřte si i možnost připojení budoucí stavby na inženýrské sítě – tedy na elektřinu, vodu a plyn. Určitě je dobré všímat si orientace pozemku na světové strany, zejména plánujete-li postavit dům s téměř nulovou potřebou energie nebo na střechu umístit solární či fotovoltaické panely, a také terén.

U svažitého pozemku vás čekají výkopové práce navíc, respektive vyšší základy. Týká se to případu, kdy ve svahu neplánujete realizovat sklep, což si samozřejmě vyžaduje kvalitní hydroizolaci spodní stavby.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články