Čtvrtek, 25 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeZahradaBahňátka patří k jaru. Víte, kde je hledat a jak si je...

Bahňátka patří k jaru. Víte, kde je hledat a jak si je vypěstovat?

Tito hebcí poslové jara zdobí naše velikonoční příbytky již od nepaměti. Bahňátka jsou symbolem života, který se v přírodě probouzí právě na jaře. Mají nejen originální okrasnou, ale také užitečnou funkci, protože vrby patří mezi medonosné stromy. V době kvetení poskytují vydatný nektar včelám a podílejí se tak na výrobě medu.

Bahňátka

Ne na každé vrbě rozkvetou bahňátka. Existují odrůdy, které mají květiny uspořádané do soukvětí jehnědy, lidově řečeno bahniatka. Mají různý tvar, velikost i zbarvení. Pokud se chceme těšit z vlastních bahňátek, potřebujeme zasadit vrbu lýkovcovou nebo vrbu rakytovou. Do menších zahrad jsou vhodné jejich křovité odrůdy, které dorostou do výšky přibližně 120 centimetrů a mají větve visící až po zem. Jedná se o odrůdy Pendula a Kilmarnock. Do větších zahrad se hodí také mohutné vrby, ideálně zasazené v blízkosti zahradního jezírka.

Jak pěstovat vrbu

Vrba je velmi nenáročná na pěstování a přestože miluje vodu, skvěle se přizpůsobí jakýmkoli podmínkám a různým typům půdy. Vyhovuje jí promočená půda, kde by se pravděpodobně nedařilo žádnému jinému stromu či keři. Nejlépe se jí daří na slunném místě a v polostínu. Vrbu vysazujeme začátkem jara tehdy, když už není půda zamrzlá.

Bahňátka

Vrbu je ideální pěstovat pod 60 stupňovým úhlem tak, aby nad zemí z hůlky zbylo 3 až 5 poupat. V praxi to představuje přibližně 5 centimetrů. Postupujeme tak, že do půdy zarazíme rýčem do hloubky přibližně 25 centimetrů a kýváním vpřed a vzad uděláme rýhu širokou několik centimetrů. Do rýhy šikmo vložíme sazenici, zasypeme jemným substrátem, můžeme použít i jemný písek. Půdu upěchujeme a vrbu pořádně polijeme. Půda na výsadbu by měla být vlhká a abychom vrbě pomohli se zakořeňováním, budeme ji zalévat až do konce května. Dobrým pomocníkem je aktivátor zakořeňování, který aplikujeme na spodní konec sazenice.

Tip:

Vrbu nesadíme v blízkosti vodní šachty nebo studny. Její silné a robustní kořeny by do nich mohly vrůst a zničit vodovodní potrubí. Pokud chceme, aby bohatě kvetla, po odkvětu je třeba ji pořádně ostříhat. Jinak se budou větve vrby táhnout každým rokem do větší výšky.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články