Pokud hledáte robustní nástěnný policový systém k velké stěně, který nevyžaduje speciální truhlářské spoje nebo konzoly pro zpevnění, podívejte se na pracovní návod na tvz. maďarský policový systém od našeho čtenáře.
Samotný design policového systému je velmi jednoduchý, ale zároveň i dostatečně pevný. Jednu část desek tvoří vertikální stojky, druhou část horizontální desky, které slouží jako police. Vertikální a horizontální desky drží pohromadě zářezy, pomocí kterých jsou desky vzájemně pospojovány, něco podobného jako 3D puzzle. Kromě stojek, které je třeba uchytit do zdi, nepotřebujete k montáži žádné šrouby ani lepidlo na dřevo.
Pokud si chcete poskládat takovou knihovnu v rustikálním stylu, zkuste to jako náš čtenář z neomítnutých desek. V takovém případě je třeba si každé jedno prkno důkladně připravit. Nejprve je zbavte kůry a poté dohladka vybruste z každé strany. Jeden okraj desky upravte podélným rovným řezem pomocí kotoučové pily s vodicí lištou, druhý okraj nechte v jeho přirozené linii. V našem případě jsme pro výrobu otevřeného policového systému použili čtyři stojiny o tloušťce 25 mm a šířce 200 mm. Vzhledem k sešikmení střechy jsou ve čtyřech rozdílných délkách (výškách). Police jsou rovněž tlusté a o něco širší (230 až 270 mm). Také jsou z jedné strany upraveny rovným podélným řezem. Jejich délka je rozdílná, aby celkový efekt knihovny nepůsobil příliš uniformně.
Budete potřebovat
MATERIÁL
neomítnuté desky o rozměrech 25 × 230 – 270 × 5 000 mm (5 ks)
lazura na dřevo, odstín palisandr Šrouby a rozpěrky do zdi (8 ks)
profily na ukotvení stojek do zdi (4 ks)
NÁŘADÍ
kotoučová pila s vodící lištou
excentrická bruska
akumulátorový šroubovák
vrták o průměru 8 mm
japonská pilka
dláto
pilník na dřevo
brusný papír
plochý štětec
Celkové náklady do 150 eur